kuchnia włoska Kraków

Wyjątkowa kuchnia włoska
Masz ochotę dobrze zjeść? Pośród wielu alternatyw, które proponuje europejska sztuka kulinarna na wyjątkową uwagę zasługuje kuchnia włoska. Dlaczego? Przede wszystkim z tego powodu, że kuchnia włoska to kalejdoskop smaków, kolorów oraz spora porcja składników odżywczych.

Charakterystyczne włoskie przyprawy

Typowemu Polakowi włoska kuchnia, łączy się głównie z pizzą i makaronem oraz ewentualnie z winem. Tymczasem włoskie gotowanie to też takie smakołyki jak słodkie desery czy oliwki.

Podstawowe dania włoskie

Pasty to baza włoskiej kuchni. Włosi przyrządzają makarony w dziesiątkach rodzajów. Praktycznie niełatwo wymyśleć produkty których nie da się dołączyć do makaronu. nowa restauracja włoska w Krakowie Owoce morza, dodatki mięsne oraz przeróżne warzywa, powodują, że makarony można jeść codziennie.

Następnym typowym daniem jest pizza. Wbrew pozorom nie pochodzi ona z Włoch tylko z Grecji. Kojarzona jest jednakże jako włoska potrawa. Dobra włoska pizza to cienkie ciasto i niezbyt duża ilość dodatków. Najpopularniejsza wersja pizzy to pizza z sosem pomidorowym i mozarellą. Prawdziwie włoska pizza to rozkosz podniebienia, ale również bomba kaloryczna. Uważaj na nią, jeśli chcesz być „fit”.

Włoskie dania to znacznie więcej niż tylko pizza i pasta. To również lasagne, focaccia, minestrone oraz liczne desery – takich jak tiramisu czy zabaglione. Będąc w restauracji włoskiej nie można nie skosztować wina czy pełnych aromatu serów- gorgonzoli, mascarpone i pecorino.
Zobacz film

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *